Lśniąco białe zęby to podstawa estetycznego, zadbanego wyglądu. Ich właściciel lub właścicielka może się cieszyć zniewalającym uśmiechem, który dodaje uroku osobistego i zwiększa atrakcyjność. O zęby warto jednak dbać nie tylko ze względu na wygląd. Równie ważne, a właściwie nawet ważniejsze są powody zdrowotne. Jeżeli zęby są chore, to pogłębianie się dolegliwości może dotyczyć nie tylko jamy ustnej, lecz też innych części ciała. Bakterie mogą bowiem wnikać przez zepsute zęby do całego organizmu.

Podczas dbania o zęby najważniejsze jest zabezpieczenie się przed próchnicą. Jest to bowiem najpowszechniejsza i najbardziej zagrażająca uzębieniu choroba. W obliczu współczesnego stylu życia jest zaś o nią bardzo łatwo. Ilości cukrów, jakie znajdują się w naszym codziennym pożywieniu, niewątpliwie nie pomagają w walce o zdrowe zęby. Dlatego tym bardziej ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Należy o nią dbać za pomocą takich metod jak szczotkowanie, używanie nici dentystycznej i wykałaczek oraz płynów do płukania jamy ustnej.

Nawet najdalej posunięta higiena jamy ustnej nie wystarczy jednak w skutecznej walce z próchnicą. Równie ważne jest regularne odwiedzanie gabinetów stomatologicznych. Wizytę taką należy odbyć przynajmniej raz na pół roku. Oczywiście jeżeli nie będziemy dbali o zęby na własną rękę, nawet najlepszy dentysta w niczym nam nie pomoże. Niemniej jednak wizyty u dentysty to obowiązek każdego, kto troszczy się o stan swojego zdrowia i wyglądu.

Wizyty w gabinecie stomatologicznym są ważne zarówno wtedy, jeżeli mają za zadanie zaradzić zaistniałej chorobie, jak i wtedy, jeżeli ich cel jest jedynie profilaktyczny. W tym pierwszym przypadku dentyście pozostaje zaleczyć zęby, w których zaistniała już próchnica. Zazwyczaj robi to poprzez usunięcie uszkodzonego miejsca i zalepienie go plombą. Po co jednak czekać na to, aż dopadnie nas próchnica? Lepiej zapobiegać jej zawczasu. Jedną z metod, która ma na celu tego dokonać, jest lakowanie zębów.

Na czym polega specyfika lakowania zębów?

Lakowanie jest niczym innym jak pokrywaniem zębów specjalną powierzchnią, czyli lakiem. Kładzie się go szczególnie na zęby trzonowe, jako te, które są najbardziej narażone na próchnicę. Jest tak dlatego, gdyż trzonowce nie mają jednolitej powierzchni, tak jak jedynki czy dwójki, tylko posiadają liczne zagłębienia i pofałdowania. Nieregularności te pomagają co prawda w gryzieniu, jednak przez to, że mają najbardziej intensywny kontakt z jedzeniem, czyha na nie zwiększone ryzyko próchnicy. Zmniejszenie tego ryzyka jest właśnie celem lakowania. W zabezpieczeniu zębów trzonowych pomagają szczególne właściwości laku, które nie dopuszczają do osadzania się płytki.

Jeśli chodzi o to, kiedy najlepiej wykonać lakowanie, obowiązuje tu zasada mówiąca, że im wcześniej, tym lepiej. Zabieg ten można przeprowadzić już wówczas, kiedy u dzieci wykształcają się pierwsze trzonowce. Zęby stają się wtedy lepiej zabezpieczone na przyszłość. Nie ma sensu czekać, aż pojawi się próchnica i leczyć chore zęby. Lepiej chronić je jeszcze wtedy, gdy są w pełni zdrowe.

Dużą zaleta lakowania polega na tym, że jest ono w pełni bezbolesnym procesem. To kolejna przyczyna, ze względu na którą lepiej jest przejść lakowanie niż poddawać się bolesnemu borowaniu w trakcie leczenia próchnicy. Pierwszy krok podczas zabiegu, jakim jest lakowanie, polega na dokładnym oczyszczeniu zęba. Pod warstwą laku nie mogą bowiem znajdować się żadne zanieczyszczenia. Następnie na zęby nanosi się środek wytrawiający, który sprawia, że lak dobrze się trzyma. Dopiero wtedy nakłada się warstwę laku. Naświetlanie specjalną lampą kończy cały zabieg i utrwala właściwości laku.