Zdrowe zęby to podstawa. Stan naszego uzębienia wpływa nie tylko na odczuwanie bólu zębów, ich wygląd i łamliwość, ale również ma przełożenie na kondycję całego organizmu.

Niestety, zęby są elementem organizmu, który często się psuje i jest narażony na urazy i choroby. Dlatego ważna jest profilaktyka – częste wizyty kontrolne u dentysty i szybkie podjęcie leczenia. Gdy ząb jest już poważnie zniszczony i grozi mu usunięcie ratunkiem dla niego może być zastosowanie leczenia kanałowego. Dowiedz się, na czym ono polega.

Ostatni ratunek dla naszych zębów

Leczenie kanałowe zębów nazywamy inaczej endodoncją. Stosuje się je w sytuacjach, gdy mamy do czynienia z nieodwracalnym zapaleniem miazgi zęba. Stomatolog usuwa chorą miazgę z kanałów i komory i wypełnia je właściwym materiałem. Przy leczeniu kanałowym stosowane jest znieczulenie. Właściwie przeprowadzony zabieg daje szansę na to, że wyleczony ząb dojdzie do pełnej sprawności a zmiany chorobowe ulegną cofnięciu. Niestety leczenie kanałowe nie daje stuprocentowej pewności sukcesu. Czasem zmiany są już na tyle zaawansowane, że nie udaje się wyleczyć zęba i w przyszłości może być konieczne jego usunięcie. Jednak dentyści nie mają wątpliwości, że gra jest warta świeczki: jeśli alternatywą dla leczenia kanałowego jest ekstrakcja, to warto podjąć próbę uratowania zęba.

Po leczeniu kanałowym ząb może ulec przebarwieniom – wtedy stosuje się licówki lub korony, które sprawią, że będzie on się ładnie wkomponowywał w jamę ustną. Po pół roku od zabiegu powinniśmy udać się na kontrolę, wykonać zdjęcie rentgenowskie i sprawdzić ze stomatologiem czy leczenie było skuteczne.

O wskazaniu do leczenia kanałowego decyduje lekarz-dentysta, po wywiadzie z pacjentem i dokładnym zbadaniu zęba. Wbrew obawom z reguły leczenia kanałowe nie jest związane z intensywnym bólem i dyskomfortem.

Przeciwwskazaniem do leczenia kanałowego zębów mogą być niektóre choroby serca, stawów i nerek a także ogólne obniżenie odporności organizmu. Dlatego rozmawiając z dentystą warto dokładnie przedstawić swój stan zdrowia, być może będzie konieczna również konsultacja z właściwym lekarzem specjalistą.

Zapraszamy do kontaktu z naszym, zlokalizowanym w Warszawie, gabinetem dentystycznym, w którym mogą Państwo przeprowadzić leczenie kanałowe zęba i odzyskać zdrowie jamy ustnej. Gwarantujemy indywidualne podejście i fachową opiekę.