Zadaniem dentysty jest to, aby wyleczyć chore zęby i przywrócić im zdolność do normalnego, bezbolesnego funkcjonowania. W większości przypadków jest to możliwe. Żeby uzdrowić ząb, trzeba zastosować mniej lub bardziej zaawansowane środki, ale tak czy inaczej udaje się to zrobić. Czasami jednak zdarza się też tak, że chory ząb jest w tak złym stanie, że nie da się go uratować. Co więcej, pozostawienie go w jamie ustnej może doprowadzić do dalszego rozprzestrzeniania się stanu chorobowego. Wobec tego ząb trzeba po prostu wyrwać i zastąpić go sztucznym wypełnieniem. Tym ostatnim zajmuje się dział stomatologii zwany protetyką.

W sytuacji, kiedy trzeba zastąpić czymś ubytek, istnieje kilka opcji do wyboru. Można zdecydować się albo na protezę, albo na implant. Główna różnica między tymi wypełnieniami polega w dużej mierze na sposobie montowania. Jeśli chodzi o protezy, są one mocowane na dziąsłach lub na pozostałościach usuniętego zęba. Implanty wkręca się natomiast w kość szczęki lub żuchwy.

Poszczególne rozbieżności

Istnieją oczywiście różne protezy. Rozbieżności między nimi mogą dotyczyć zarówno materiału wykorzystanego do budowy, jak i ogólnego charakteru. Jeśli chodzi o ten ostatni, to protezy mogą być zarówno ruchome, jak i stałe. Ruchome, jak sama nazwa wskazuje, są w stanie być wkładane i wyjmowane przez użytkownika. Stałe może natomiast zarówno zamontować, jak i zdjąć jedynie dentysta. Podporą protez ruchomych wykonanych z metalu jest szkielet oparty na zdrowych zębach. Natomiast protezy akrylowe montuje się na dziąsłach, a protezy nakładkowe opierają swoje działanie na systemie klamer oraz zaczepów. Jeśli zaś chodzi o protezy stałe, to można wśród nich wyróżnić między innymi korony protetyczne, licówki i mosty.

Podczas gdy protezy stomatologiczne stanowią przede wszystkim uzupełnienie o charakterze praktycznym, które umożliwia prawidłowe funkcjonowanie, implanty charakteryzują się dodatkowo wysokimi właściwościami estetycznymi. Oczywiście licówki także je posiadają, jednak nie osiągają tak dużego stopnia dokładności i nie odwzorują naturalnych zębów tak idealnie jak implanty.